Kadınlar bir kez daha “Hayır” dedi

Taksim Mis Sokak’ta bir araya gelen Hayır Diyen Kadınlar, “Teke de ‘Hayır’ adama da ‘Hayır’ ” dedi

HABER MERKEZİ (01.04.2017)- Taksim Mis Sokak’ta bir araya gelen kadınlar, “Kadınlar Hayır Diyor” etkinliği düzenleyerek stant açtı. Kadınlar, “Hayır” yazılı balonlar şişirerek, sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları attı.

Etkinliğe katılan Grup AlaMor üyeleri türkü ve ezgileriyle alana renk kattı. Halayların çekildiği etkinlikte ayrıca “Hayır” sandığı kuruldu, çevreden geçen kadınlarda “hayır” gerekçelerini yazarak sandığa attı.
Demokratik Kadın Hareketi üyelerinin de yer aldığı etkinlikte konuşmalar yapıldı.
Konuşmanın ardından “Kadınlar Hayır Diyor” yazılı beyaz pankart üzerine kadınlar sırayla “Hayır”larını sıraladı. “Hayır” gerekçeleri arasında bulunan “Kızımın geleceği için Hayır”, “Kadın gazeteciler Nujiyanlar ölmesin diye Hayır”, “Tacize, tecavüze Hayır”, “Cinsiyetçiliğe Hayır” ve “Daha fazla özgürlük için Hayır” yazılamaları dikkat çekti.
Kadınlar etkinlikte yasaklanan seçim şarkısı “Bêjin Na” şarkısı eşliğinde halay çekildi.
Öte yandan birer birer eline mikrofon alan kadınlar, “Kızlı erkekli yaşamımıza karışılmasına, üniversitelere atanan kayyuma, rektörlere ve tacize karşı Hayır” ve “İçimden ‘Hayır’ demek geliyor kime ne?” diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren etkinlik sonunda “Hayır Sandığı” tiyatro sanatçısı Esmeray tarafından açıldı ve “Hayır”lar okundu. Esmeray’ın tek tek açtığı “Hayır” gerekçeleri arasında “Teke de ‘Hayır’ adama da “Hayır”, “Korkusuz sokaklar için Hayır”, “Kadınların olmadığı anayasaya Hayır” ve “Barış olsun diye Hayır” yazıları alkışlarla okundu.
Etkinlik, “Hayır Sandığı”ndan çıkan “Hayır”ların okunması ardından halay ve şarkılarla son buldu.