Sosyalist Öğrenci Hareketi olarak referanduma sayılı günler kala gelişen saldırılar ve gözaltılara dair açıklamamız:

Faşizm Mücadelemiz Karşısında Acizleştikçe Saldırıyor!

Dersim, Adana ve Mersin merkezli düzenlenen ev baskınları ile Referandum için “Hayır” çalışması yapan birçok kişi ile birlikte Mersin’de 1 Halkevi, 4 Yeni Demokrat Gençlik (YDG), 2 Sosyalist Gençlik Dernekleri (SGDF), 1 ESP ve 1 Devrimci Parti üyesi gözaltına alındı.

Adana’da 1 Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), 1 Halkevi, 2 ESP üyesi, Gençlik Var çalışması yürüten Anılcan Hacıboncuk, Seda Tanak, Mazlum Aydın ve Aylin Yıldız’da gözaltına alınanlar arasında.

Hatay’da ise ‘Hayır’ dediği için okuldan atılan lise öğrencisi Kardelen Çokluk’un da içinde olduğu 2 Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH) üyesi evlerine yapılan polis baskınında gözaltına alındı.

Dün Dersim merkezli birçok kentte ESP, Partizan, DHF, HDP üye, yönetici ve sempatizanlarının da aralarında bulunduğu 60’a yakın kişinin gözaltı süresi devam ediyor. Dün akşam mahkemeye çıkarılan DHF’nundan Hasan Yıldız’ın da aralarında olduğu bir kısmı tutuklandı.

Referanduma doğru giderken “Hayır” çalışması yapanların gözaltına alınması, iktidar güçlerinin ve tek adam dayatmasının halkımızın örgütlü mücadelesinden nedenli korktuğunun bir göstergesidir. Kendisinden olmayanı ötekileştiren, baskılayan, gözaltı ve tutuklamalarla yıldırma politikası güden faşist AKP iktidarı, “Hayır” sesini yükseltenlerin teslim olmayacağını bilmelidir.

Faşist AKP/Erdoğan iktidarı ve destekçileri sokaklarda Hayır’ın nabzını tutan, devlet terörüne rağmen halkın mücadelesinin bir parçası olan devrimcileri tutuklayarak, halkın meşru mücadelesini engelleyemez. Meydanlarda “demokrasi” söylemlerini yükseltenler, “hayır” çalışması yapanları gözaltına alıyor, “hayır” diyen muhalif kesimi “terörist” olarak nitelendirerek, kendi faşizmini meşrulaştırmaya çalışıyor.

Sokaklarda “hayır” mücadelesi verenlerin tutuklanması, üniversitelerde düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan akademisyenlerin ihraç edilmesi, hapishanelerde tutsakların işkence, tecrit ve cinsel şiddete maruz kalması, hak talep ettiği için işçilerin işten atılması, cinsel istismara, tecavüze karşı mücadele eden kadınların mücadelesi karşısında gözaltı, baskı uygulayan AKP iktidarına karşı;

“Faşizm saldırıyorsa doğru yoldayız.” görüşünden hareketle Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH) olarak faşizme karşı mücadeleyi büyütelim çağrısı yapıyoruz.

Yaşasın devrimci mücadelemiz!

Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!

Gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın!

Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH)