Malezya’daki bir Kuran kursunun müdür yardımcısı tarafından dövülen 11 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi. Ölen çocuk ve 14 sınıf arkadaşının 24 Mart’ta okul binasında gürültü yaptıkları gerekçesiyle bir su hortumuyla dövüldükleri düşünülüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre polis, Johor eyaletinde yaşanan olayda ölen çocuğun kursun müdür yardımcısı tarafından hortumla dövülen çocukların arasında olduğunu söyledi. Komaya giren çocuğun ölmeden önce sağ kolunun da kesilmesini beklediği kaydedildi.

Malezya medyasında yer alan çocuğun günlüğünde de, okuldaki sistematik dayak anlatılıyor. Çocuğun günlüğünde, ülkenin güneyindeki Kota Tinggi’de bulunan okulda bir kişinin hata yapması durumunda tüm bir sınıfın ceza gördüğü anlatılıyor. Günlükte ayrıca çocukların, sabaha karşı üçte namaza kaldırılmadan önce, biraz uyuyabilmek için ”ilk dayak yiyen olmaya gönüllü oldukları” anlatılıyor. Malay Mail adlı internet gazetesinin haberine göre ölen çocuk günlükte “Sevgili Allah, lütfen anne ve babamın beni başka bir okula göndermelerini sağla çünkü artık buna dayanamıyorum” diye yazdı.

Çocukları dövmekle suçlanan müdür yardımcısının gözaltına alındığı ve güvenlik kamerası görüntülerini incelendiği kaydedildi. Çocuğun ölümü, Kuran kurslarının daha sıkı denetlenmesi çağrılarını beraberinde getirdi.

 

kaynak: gazeteyolculuk.net

Paylaş