İstanbul’da yapılan ev baskınlarında Dev-Genç’li Sıla Abalay katledildi!

Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi Tansel Caddesi Terzi Sokak üzerindeki bir binaya giren polisler Sıla Abalay’ı katletti. 2 kişi de gözaltına alındı.

Abalay’ın cenazesi polis ablukası altında otopsi için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Öte yandan, cenaze getirilmeden önce Adli Tıp Kurumu önü de polis ablukasına alındı. Çok sayıda polis ve TOMA, Adli Tıp Kurumu önüne konuşlandırıldı.

Görgü tanıkları operasyon sırasında yaşananları anlattı. Aynı apartmanda oturan Aylin Turan, gece yoğun silah sesleri duyulduğunu, bu nedenle korktuklarını ve daha sonra olayın detaylarını haberlerden öğrendiğini söyledi.

Halk Cephesi: AKP faşizmi bir halk çocuğunu daha katletti: Sıla Abalay ölümsüzdür!
Halkınsesi TV’de “Katliamların hesabını soracağız!” başlıklı açıklama il Adli Tıp Kurumu önüne çağrı yapıldı. İşte açıklamanın tam metni:

“Sıla Abalay 18 yaşında bir devrimci… halkının, vatanının sevdasıyla başeğmeden mücadele veriyordu faşizme karşı… Onun Dev-Gençli yüreğini teslim alamayan AKP’nin sarhoş katilleri, gece yarısı Sıla’yı katlettiler.

“Gece yarısı AKP’nin sarhoş katil polislerinin Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi Tansel Caddesi Terzi Sokak üzerindeki bir binaya yaptıkları baskında katledildi Sıla Abalay… Cenazesi Yeni Bosna Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

“Cenazenin sahiplenilmesinden korkan faşizm, katil polisleri, zırhlı araçlarıyla Adli Tıp Kurumunu kuşatmış durumda.

“Sıla Abalay’ın cenazesini sahiplenmek için Adli Tıp Kurumuna çağırıyoruz tüm yoldaşlarını, tüm halkımızı, tüm gençlerimizi… ”

Sıla Abalay için AKP medyasında komplo haberler yapılmıştı
1 Nisan’da Okmeydanı’nda gözaltına alınan Sıla Abalay, Berkin Elvan eylemlerine katıldığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Tek kişilik hücrede tutulan Abalay’ın açlık grevine başlaması gündeme gelmişti.

AKP’nin basılı medyası Sabah, bir süre sonra serbest bırakılan Abalay hakkında, Gençlik Federasyonu’nca zorla tutulduğuna dair bir haber yayınlamıştı.

 

kaynak:halkingunlugu.org, gazeteyolculuk.net

Paylaş