Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve ‘Dörtler’ Ankara Sakarya Caddesi’nde anıldı. DHF’nin de aralarında bulunduğu birçok kurumun katıldığı anma şehitler adına saygı duruşu ile başladı. Ardından okunan basın açıklamasında şunlar söylendi:

“Bu topraklarda zulmün, katliamların, inkarın, ve asimilasyonların var olduğu kadar, isyanın ve devrimciliğin komünizm ve halk kahramanlarının var olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. 18 Mayıs bizler için bir matem değildir. İbrahim yoldaşın, Haki Karer hevalin ve Dörtlerin alevidir yüreklerimizde. Emperyalizmin kan kusturduğu Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, halkların katledildiği ve onun yerli işbirlikçileri iktidar mensuplarının başta Kürt halkı olmak üzere tüm ötekilere saldırdığı şu günlerde 18 Mayıs’ta sokakta olmak önemlidir. Egemenlerin ezilenlere yönelik uyguladığı her türden imha, inkar, asimilasyon politikalarının OHAL ve KHK ile vücut bulduğu bir dönemden geçiyoruz. Her gün binlerce emekçi işinden olurken, milyonlarca insanın yaşama, haber alma ve eğitim hakkı gasp ediliyor. Tüm bu saldırıların karşısında Mayıs ayı şehitlerinin öncülüğünde direnişi sokak sokak büyüteceğiz.İbrahim Kaypakkaya onurdur; anlatmaya ve savunmaya devam edeceğiz!”

Eylemin ardından kitle sloganlar eşliğinde Nuriye ve Semih’in direniş alanını ziyaret etti ve kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın OHAL Komisyonu ile ilgili söyleşisine katıldı.