20 Temmuz 2015’te Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu binlerle anıldı. Sosyalist Öğrenci Hareketi’nin de aralarında bulunduğu gençlik ve öğrenci örgütlerinin düzenlediği anma İstanbul merkezli olarak bir çok ilde gerçekleşti. Ankara’da gerçekleşen anmaya polis saldırdı. En az 9 kişi gözaltına alındı.

 

İzmir:

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen öğrenci ve gençlik örgütleri basın açıklaması ile 33 düş yolcusunu andı. Anmaya Praksis ve Yenikapı Tiyatro Topluluğu da katılarak desteklerini sundu.

 

Ankara:

Ankara’da bir araya gelen kitle polis saldırısına uğradı. Polis “Veli Saçılık konuşursa saldırırız, Nuriye ve Semih’ten bahsederseniz saldırırız!” tehditleri savurdu. Basın metni okunurken Nuriye ve Semih isimlerini duyan polis anında kitleye saldırarak en az 9 kişiyi gözaltına aldı.

 

İstanbul:

İstanbul’da gerçekleşen anma saat 19.00’da Kadıköy Süreyya Operası’ndan yürüyüş ile başladı. Kitle “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet!”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganları ile Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüdü. Parktaki anma 33 düş yolcusu şahsında tüm güneşe uğurladıklarımız için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Öğrenci ve gençlik örgütleri adına ortak metin okundu. Ardından SGDF Suruç gazisi Ceren Çoban ve Suruç aileleri anısına Vatan Budak’ın babası söz aldı. Konuşmaların ardından Beksav Müzik Topluluğu sahneye çıkarak, 33 düş yolcusu için ezgilerini söyledi. Grup Alamor ve Grup Adalılar’ın da sahne aldığı anma marşlarla sona erdi.

 

Gençlik ve öğrenci örgütleri adına okunan ortak metin:

Suruç Katliamının 2. Yılında, 33 düş yolcusunu anmak için bir kez daha birlikteyiz. 2 yıl önce, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde yan yana gelen yoldaşlarımız, mücadele arkadaşlarımız yüreklerine sevgiyi çıkınlarına umudu doldurarak çıktılar yola. Beraber savunduğumuz Kobane’yi, beraber inşa etmek sorumluluğu vardı omuzlarında. Kobane’li çocuklara oyuncak götürmek, Rojava halkının yaralarını sarmak için hareket eden yoldaşlarımızı tarihin gördüğü en kanlı katliamlardan birinde yitirdik.

AKP, savaş politikalarının bir ürünü olarak gerçekleşen Suruç Katliamı’nın birincil sorumlusudur. Suruç Katliamı ile birlikte savaş yeni bir eşiğe çıktı. Coğrafyamızda giderek yayılarak, Cizre ve Sur gibi kentlerde şehir merkezlerinin bütünüyle yıkıldığı, Ankara’da barış güvercinlerimizin katledildiği bir süreç yaşandı.

15 Temmuz günü yaşanan askeri darbe girişimi ve sonrasında gerçekleşen Saray Darbesi ile birlikte OHAL sürecine girildi. “Darbecilere” yönelik operasyonlar adı altında, yıllarca Cemaat ve ortağı olan AKP’ye karşı mücadele eden on binlerce emekçi KHK’lar ile işlerinden atıldı. İşlerini geri kazanmak için direnişini açlık grevi ile sürdüren Nuriye ve Semih hocalarımız tutuklandı. Adalete açız diyerek onların sesine ses olmak isteyenler coplandı, darp edildi, evlere hapsedildi.

Kadın ve doğa düşmanlığı, mezhepçilik, ırkçılık ile halklar birbirine düşman edilmeye çalışılıyor. Hali hazırda ticarethane haline gelmiş üniversitelerde özgürlük mücadelesi yürütenler sindirilmek isteniyor. Devrimci, demokrat, muhalif hocalarımız ihraç ediliyor, üniversitelere kayyum rektörler atanıyor.
Katliamlara, yok etme, sindirme politikalarına rağmen gençlik tüm alanlarda mücadeleye sarılmaya, sınırlarını aşmaya devam ediyor. Gençliğin özgürlük arayışı, egemenlere karşı mücadelede daima en ön saflarda olmasını sağlıyor. Bu saflaşma geçmişten bugüne devam ediyor, gençlik dayanışma-birlik-mücadele köprüsü olmayı sürdürüyor. Tarihimizden aldığımız güçle ve devrimci dayanışma ruhuyla bugün yeniden buradayız. Gençliğin yok edilmek istenen öncü ve birleşik mücadelesini, büyüterek buradayız. Milyonların adalete aç olduğu, adalet talebini haykırdığı bugünlerde Herkes İçin adalet diyerek buradayız. “Yok edilen insanlardan önce yok edilen insanlığı uyandırmak için” adaleti tam da en güzellerimizden vurularak yitirdiğimiz yerde aramak gerektiği için buradayız. Ve sözlerimizi 33’lere seslenerek bitirmek gerekirse,
Yoldaşlar, dostlar,
Dün sizin yüreğinize ekilen sevda tohumu bugün onbinlerin yüreğindedir. Dün sizin çıkınlarınıza doldurduğunuz umut bugün bizlere ışık olmaktadır. Ve bakın nasıl da omuz omuza bir direnişi yarattınız, bakın nasıl da cansuyu olduğunuz birlikte büyüyen mücadelemize. Bizden koparılıp alındığınız günkü öfkemizi bileyerek her gündönümünde, o gözleri gülen çocuklara bırakabilmek adına düşlediğiniz özgür yaşamı bir kez daha haykırıyoruz hep birlikte:
SURUÇ İÇİN ADALET HERKES İÇİN ADALET !
SURUÇ’UN HESABI SORULACAK!

Anarşist Gençlik- Gençliğin Devrimci Güçleri- Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik- EHP Gençliği- Emek Gençliği- Fikir Kulüpleri Federasyonu- HDP-HDK Gençlik- Kaldıraç- Marksist Fikir Topluluğu- Özgürlükçü Gençlik Derneği- Öğrenci Dayanışması- Öğrenci Kolektifleri- Öğrenci İnisiyatifi- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu- Sosyalist Öğrenci Hareketi- Yeni Demokrat Gençlik

Paylaş