Şişli Belediyesi’nin belediyeye ait Kent-Yol şirketini yarın yapılacak personel alımı ihalesine sokmama kararıyla işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalan bini aşkın işçi iş bıraktı, ilçede çöpleri toplamama kararı aldı.
24 Temmuz pazartesi saat 7’den itibaren iş bırakan işçilere belediyeye ait özel güvenlik müdahale etmek isterken ilerleyen saatlerde belediye önüne çevik kuvvet ve TOMA getirildi. “Kentyol işçisi satılık değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Hak, hukuk, adalet”, “İş, ekmek, adalet”, “İşçiyiz adalet istiyoruz” sloganları atarak belediye önündeki bekleyişini sürdüren işçiler mücadelede kararlı olduklarını vurguladı. Diğer taraftan ise Genel-İş Sendikası yöneticilerinin belediye başkanlığında yaptığı toplantılar devam etti.
10 yıldır Şişli Belediyesi bünyesinde sendikalı çalışan işçiler, “Belediyede para olmadığı gerekçesiyle burayı taşerona devretmek istiyorlar. Bütün haklarımızı elimizden almak istiyorlar” dedi.
Evrensel’e konuşan ve ismini vermek istemeyen 8 yıllık bir belediye işçisi şunları söyledi: “Bugünden itibaren ekmeğimizi aşımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Vermemek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Örgütlü gücümüzü yok etmeye çalışıyorlar. Hepimiz sendikalı olduğumuz için, sendikasız olanı tercih ediyorlar, işçiler haklarını alamasın diye. Korktukları için bunu yapıyorlar.”
Adalet yürüyüşünü hatırlatan bir işçi ise Şişli Belediyesine şu sözlerle tepki gösterdi: “Ankara’dan adalet yürüyüşü yapanlar bugün adaletsizliği kendileri yapıyor. Hani hak adaletten bahsediyordunuz? İşçiyi kapının önüne siz koyuyorsunuz.”
İşçilere Genel-İş Şube yöneticileri ve Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş da destek verdi.
GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
Belediye müdürleriyle yapılan toplantının ardından bir açıklama yapan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Şenol Erdem şöyle konuştu: “Teklifimizi yeniledik. Farklı bir teklifimiz yok. Biz geri adım atmayacağız. Bu iş düzelmediği sürece, TİS’te haklarımızda azalma olmadığı sürece biz bu işte varız dedik. Sıkıntı olduğu sürece bize Şişli dar olabilir ama onlara da dar olacak. Herkes bunu bilecek, bu işin geri dönüşü yok. Biz bu işi masada çözeceğiz. Biz yine görüşebiliriz. Bunun dışında bir gelişme yok. Müdür arkadaşlarımız belediye başkanına iletecek. İş bırakma eylemimiz devam ediyor.”

 

kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Paylaş