Üniversiteye giriş sınavlarındaki değişiklikler YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıkladı.

Puan türü sayısı 18’den 4’e düşürüldü. Türkçe ve Temel Matematik alanları bütün puan türleri için önem arz edecek.

Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirildi. Adaylar iki ayrı oturuma katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak. Sınav Haziran ayında olacak ve bir hafta sonunda yapılacak.

Aynı gün öğleden sonra ikinci oturum olarak Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları yapılacak.

Dil sınavı ise Pazar günü uygulanacak. Yabancı Dil’de 80 soru olacak.

İlk oturum herkes için zorunlu olacak ve 40 Türkçe, 40 Matematik sorusundan oluşacak. İlk oturumdan sonra öğlen arası verilecek. Türkçe ve Matematik sorularının ağırlığı eşit olacak. İlk oturuma giren ve en az 150 puan alan adaylar ön-lisans bölümlerinden tercih yapabilecek.

İlk oturumdan 180’den fazla puan alan adaylar lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Temel Yeterlilik Testi’nden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği olacak. Adaylar isterse bir sonraki sene puanlarını kullanabilecekler.

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafyadan 40, Sosyal Bilimlerden 40, Matematikten 40 ve Fen Bilimlerinden 40 sorudan oluşacak. Oturumların süresi daha sonra belirlenecek.

İkinci oturumda Sözel Bölümler için Edebiyat-Coğrafya’nın yüzde 50 Sosyal Bilimlerin yüzde 50 ağırlığı olacak. Sayısal için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50, Eşit ağırlıkta da Matematik ve Türkçe yüzde 50 ağırlıklara sahip olacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin ağırlığı yüzde 40 ikinci oturumun ağırlığı yüzde 60 olacak.

Paylaş