Katalonya’da binlerce öğrenci Madrid’in özerk bölgeye yönelik baskılarını ve tutumunu protesto etmek için sokağa çıktı. Diğer taraftan Katalonya Devlet Başkanı Carles Puigdemont’un yapacağı konuşma iptal edildi. Katalan basını öncesinde Puigdemont’un parlamentoyu feshederek, seçim çağrısı yapacağını duyurmuştu.

Etkin Haber Ajansı‘nın aktardığı habere göre, dün Katalonya Özerk Yönetimi’nin başkenti Barcelona’da binlerce üniversite ve lise öğrencisi bölgedeki bağımsızlık referandumu sonrası yönetimi eline almaya hazırlanan Madrid’i protesto etti.

Katalonya bayrağı taşıyan 4 binden fazla öğrenci gösteri öncesi üniversite önünde toplanarak çevredeki sokakları trafiğe kapattı.

Eylemciler arasında sadece bağımsızlık yanlıları da yoktu. Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmasını desteklemeyen ancak Madrid’in bölgenin özerkliğini sınırlandırma hamlelerine karşı olan eylemciler de gösteriye katıldı.

Diğer taraftan Katalonya Devlet Başkanı Carles Puigdemont’ın dün yapacağı ulusa sesleniş önce ertelenmiş daha sonra ise iptal edilmişti.

Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı koalisyondan bir dizi yetkili Madrid’in bugün bölgenin özerkliğini önemli oranda kısıtlayacak önlemleri öncesi, Puigdemont’un konuşmasında yerel parlementoyu feshedeceğini ve seçim çağrısı yapacağını söylemişti.

Madrid, İspanya Anayasası’nın 155. maddesini işleterek Katalan hükümetini feshedip yetkilierini geçici olarak üzerine alabilir ve ardından seçim çağrısında bulunabilir.

 

LA VANGUARDIA: 20 ARALIK’TA SEÇİM ÇAĞRISI YAPACAK

Barcelona merkezli La Vanguardia gazetesi de Puigdemont’un Rajoy’u söz konusu önlemleri uygulamaması için ikna etmek amacıyla parlamentoyu feshedeceğini ve 20 Aralık’ta seçim çağrısında bulunacağını yazmıştı.

Bağımsızlık yanlısı koalisyon içinde ise görüş ayrılığı ayyuka çıktı. Bazı üyeler seçim yapılmasını desteklerken kimileri bağımsızlıktan başka çare olmadığını savundu.

Bugünkü açıklamalardan önce bir dizi milletvekili ve belediye başkanı da istifa etti.

 

CUP’TAN SEÇİM ÇAĞRISINA İTİRAZ

Puigdemont’un koalisyonunun küçük ortağı solcu parti CUP da seçimi desteklemediklerini açıkladı.

Twitter’dan yapılan açıklamada “Bugüne kadar bağımsızlık yanlılarının tek bir sorunu vardı, o da İspanya devletiydi. Eğer seçim çağrısı yapılırsa iki sorunları olacak” dendi.

 

KATALONYA BAŞBAKANI PUİGDEMONT: SEÇİMDEN VAZGEÇTİM

Katalonya Başbakanı Carles Puigdemont, erken seçim ihtimalini bir süre düşündüğünü ancak daha sonra vazgeçtiğini belirtti.

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümetinin kendilerine yönelik tehditleri sürdüğü müddetçe erken seçim kararı almayacağını söyledi.

Puigdemont, “Biliyorsunuz seçim kararı almaya hazırlanıyordum. Ancak bunun için seçimin tamamen normal koşullarda yapılabileceği konusunda garantiler verilmeli. Henüz (İspanya hükümetinden) bu garantileri almadım. O nedenle de mevcut şartlarda erken seçim kararı almamın meşru bir gerekçesi yok” dedi.

Barcelona’da yayımlanan La Vanguardia gazetesi, Puigdemont’un seçim kararı alması halinde, İspanya hükümetinin Katalonya’ya direkt müdahale hazırlığından vazgeçebileceğini yazmıştı.

Barcelona’da yayımlanan La Vanguardia gazetesi konuşma öncesi, Puigdemont’un bölgede seçim kararı alması halinde, İspanya hükümetinin Katalonya’nın özerkliğini kaldırma kararını askıya alabileceğini yazmıştı.

Paylaş