ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen gençlik örgütlerine polis saldırdı.

Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda başlayan yürüyüşe polis engel olarak gençliğin yürümesine engel oldu. Ardından Süreyya Operası önünde toplanan gençlik örgütleri ‘’Nehirden denize özgür Filistin’’ diyerek eylem gerçekleştirdi. Gençlik örgütleri adına yapılan basın açıklamasının ve BDS Türkiye’den yapılan açıklamanın ardından polisin engellemesine rağmen gençlik sloganlarla yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe yapılan polis saldırısı ve gözaltılar gençliğin emperyalizme karşı yükselen sesini ve adımlarını durduramadı. Polis barikatını yıkarak Kadıköy sokaklarından Khalkedon Meydanı’na gençliğin sesi yankılandı. Kadıköy Khalkedon’da ‘’Filistin için yürüyemezsiniz’’ diyenlere gençliğin cevabı; ‘’Emperyalizm işbirlikçisi AKP’nin emri ile polisin gençliğe kurduğu ablukayı aştık. Süreyya Operası’nda başlattığımız yürüyüşü Khalkedon Meydanı’nda tamamladık. Katil İsrail, işbirlikçi AKP!’’ oldu.

Paylaş