Özgür ve özerk üniversite mücadelesini yok etmek için 12 Eylül darbesinde kurulan YÖK 40 yıldır egemenlerin, sermayenin elinde.

12 Eylül faşizminin ürünü olan YÖK, üniversiteleri istedikleri gibi yönetebilme hayallerini gerçekleştirmek üzere tamamen egemenlerin çıkarlarına uygun bir biçimde kurulmuştur. YÖK’ün gerici ve ezberci eğitimi hayata geçirmek, gençliği geleceksizleştirmek ve üniversiteleri açık hapishaneye çevirmekten başka misyonu yoktur. Dün 12 Eylül faşizminin bugün ise sarayın çıkarları doğrultusunda politikalar izlemekte olan YÖK eğitimde bilimsellik yerine tamamen rant üzerine haraket etmekte, üniversiteleri rant kapısı öğrencileri de müşteri olarak görmektedir. Üniversiteye giderken bizlerin ekonomik boyutuyla bir hayli sıkıntı çektiği sürecin ardından verdikleri üç beş kuruş kredinin borç yığınıyla ve işsizlik sıkıntısı ile baş başa bırakılıyoruz.

Yüklendiği gerici misyonu her yerde belli eden YÖK, Boğaziçi direnişi ve Barınamıyoruz eylemlerine katılan öğrencilere saraydan aldığı talimatla anında disiplin soruşturmaları başlatmış, öğrencileri okuldan atmış, ya da KYK burslarını kesmiştir. Üniversitelerde YÖK protestosu eylemlerine katılan onlarca öğrenci çeşitli uydurma bahanelerle tutsak edilmiş, öğrenim hakları ellerinden alınmıştır.

Lakin tüm gerici ağlarını hayatın her alanında örmek isteyen faşizmin üniversite kolu olan YÖK’ün bu baskıcı politikaları bizleri yıldıramayacak!
40 yıldır “YÖK gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganı, Boğaziçi direnişinde şiarlaşan “Akademi biat etmez, gençlik baş eğmez” sloganıyla devam ediyor. Egemenler, mevcut iktidara yakın zihniyette üniversiteler elde ettiğini sanarken bizler, gençler, öğrenciler eğitimde eşitsizliğe, gericiliğe, cinsiyetçiliğe, ırkçılığa ve baskılara karşı her geçen gün mücadelemizi büyüterek ilerleyeceğiz. Dün olduğu gibi bugün de yılmayacak aynı kararlılıkla eşit bilimsel, parasız ve anadilde eğitim mücadelemizi sürdüreceğiz

Kahrolsun YÖK!

Yaşasın Özgür, Özerk, Demokratik Üniversite Mücadelemiz!

Paylaş